Zarándoklat Szalézi Szent Ferenc nyomában
2017 október 5-9. között iskolánk részéről Hegedüs Helén, Szarka Adrienn és Halász József a Don Bosco Szalézi Társasága és a Szalézi Intézmény Fenntartó szervezésében megvalósult zarándokúton vett részt.
A zarándokút lelki vezetője P. Ábrahám Béla SDB Atya tartományfőnök volt, aki amellett, hogy érthető, könnyen befogadható és emberközeli módon közvetítette a spirituálisban gazdag gondolatokat, ezen túl rengeteg kultúrtörténeti ismerettel is gazdagabbak lettünk.
A zarándokút egésze során a természet és ember alkotta remekművekkel váltakozva találkozhattunk, az Alpok és más természeti csodákról szóló ismeretékért Koblencz Attila pedagógiai igazgatót illeti a köszönet, Lengyel Attila pedig történelmi, kulturális ismereteinket bővítette sajátos stílussal és humorral fűszerezve.
Az ötnapos buszos utazás kissé fárasztó volt, de a társaság és a lelki élmény mindenért kárpótolt bennünket.
A lelki értelemben és ismeretanyagban is rendkívül gazdag öt napról az alábbiakban egy rövid képes pillanatfelvétellel következik.
1. nap, Benediktbeuern, Bajorország
Benediktbeuern a Bosco Szent János Szalézi Társaság kiemelt helyszíne. A képen a hatalmas monostor belső terében csoportunk tagjai láthatóak, amint a helyi idegenvezetőnket hallgatják.
A hatalmas monostor kívülről. Az épület története több, mint ezer évre nyúlik vissza, az idők során többször komoly sérüléseket szenvedett, a folyamatos újjáépítéseknek köszönhetően több kor stílusjegyeit viseli magán. Benediktbeuern az európai szerzetesség fontos centruma volt, jelenleg pedig a Bosco Szent János Szalézi Társaság egyik központja lelki és képzési értelemben egyaránt.
2. nap, Buszos utazás: Bajorország – Svájc – Franciaország
A csaknem 700 km hosszú út után érkeztünk meg Annecy-be, amely Szalézi Szent Ferenc életének talán legfontosabb helyszíne, hiszen itt teljesítette püspöki szolgálatát. A képen csoportunk látható Annecy központjában.
3. nap, Annecy, Chambery, Franciaország
Szentmise a Vizitációs Nővérek Bazilikában, Annecyben. A Vizitációs Nővérek Rendje kezdetben betegápolással foglalkozott, a rend napjainkban mégis inkább a világból való elvonulásról ismert. Ma is rács mögött vesznek részt a szentmisén (ezt mi is tapasztaltuk a bazilikában). A nővéreket a szaléziak „unokanővéreiknek” is nevezik.
Annecy, Szent Péter székesegyház, itt szentelték Ferencet pappá. A székesegyházzal szemben áll a ház, ahol Ferenc 1602 és 1610 között lakott.
A képen látható középkori várkastély Ferenc gyerekkorának helyszíne, amelyet jelenleg is ősei leszármazottai lakják.
4. nap, Torinó
A harmadik nap estéjén érkeztünk meg Valdoccoba, ami a szaléziak szent helye, hiszen itt töltötte élete java részét Don Bosco rendalapítónk. A képen Segítő Szűz Mária Bazilika látható.
Utunk állomásai közül Valdoccóban ismerkedhettünk meg Don Bosco életművének legfontosabb eredményeivel. A hatalmas épületegyüttes Torinón belül tulajdonképpen város a városban, munkásságának fizikai és lelki tükörképe. Don Bosco itt gyűjtötte maga köré az első gyermekeket és itt kezdett el szállást nyújtani az otthontalan árváknak, megtanítva őket egy szakmára és az Úr tiszteletére. Tanítványai közül sokan mellette maradtak munkatársként is és így fejlődött ki a híres nevelési módszertana, ami napjainkban megelőző módszerként ismert. A képen a Valdocco makettje látható, a felső részében a Segítő Szűz Mária Bazilikával.
Torinót elhagyva megérkezünk Don Bosco szülőhelyére. A szülői ház egy része eredeti állapotát megőrizve látogatható.
A képek között válogatva szembesültünk azzal, hogy néhány képsorral lehetetlen visszaadni azt az élményt, amiben részesültünk, ezért az út végeztével fogalmazódott meg bennünk, hogy a SZÁMALK-Szalézi Szakgimnázium tanári közössége számára is szükséges hasonló utat vagy utakat szerveznünk a jövőben.
A zarándokúton történő részvétel lehetőségét a Don Bosco Szalézi Társaságnak és iskolánk vezetésének egyaránt köszönjük!
Hegedüs Helén, Szarka Adrienn, Halász József
fotók: Lengyel Erzsébet